سایت خبری سید محمد امیری

سایت خبری سید محمد امیری

پایگاه اطلاع رسانی و خبری Seyed Mohammad Amiri

چطور یک برنامه نویس موبایل شوید

انتشار : 1400/03/24

صنعت نرم افزاری موبایل ، بسیار گسترده است و انتظار میرود در سال آینده ( 2020) هم رشد بسیاری داشته باشد . در حقیقت تحقیقات نشان میدهد ارزش صنعت نرم افزاری موبایل در سال 2020 به مقدار 188.9 میلیارد دلار خواهد رسید .

چطور یک برنامه نویس موبایل شوید

با این رشد مطمئنا بازار کار برنامه نویسی موبایل بسیار پرسود خواهد بود . در این زمینه میتوانید در شرکت های برنامه نویسی موبایل استخدام شوید یا اپلیکیشن های شخصی خود را تولید کنید .

برنامه نویسی موبایل چیست؟ ممکن است شما یک دانشجوی رشته کامپبوتر باشید یا شاید به سرتان خطور کرده باشد که برنامه نویسی را از ساخت اپلیکیشن هایی برای موبایل شروع کنید. بسیار خوب، اما اگر با این راه اشنایی نداشته باشید حتما دچار سردرگمی خواهید شد. در این مقاله میخواهیم بررسی کنیم که اصلا برنامه نویسی موبایل یعنی چه و چرا باید آن را یاد بگیریم؟

برنامه نویسی موبایل دقیقا چیست؟

بیایید با تعریف این قضیه شروع کنیم که دقیقا برنامه نویسی موبایل چیست؟ زیرا اینطور که به نظر میرسد جواب این سوال زیاد هم شفاف نمیباشد. در ابتدا باید بگویم که همه این موضوع درباره ساختن اپلیکیشن های موبایل نیست، هرچند که بخش بسیار بزرگی از آن را شامل میشود، بلکه درباره همه انواع برنامه نویسی یا توسعه دادن برای همه دستگاه های قابل حمل است. شاید عبارت آخر یک مقدار کلیشه ای بنظر برسد، ولی تا انتهای این مقاله با برنامه چی همراه باشید تا کاملا این عبارت را برای شما توضیح بدهیم.

منظوری که از نوشتن این جمله داشتم، این بود که این مدل از برنامه نویسی به ساختن برنامه برای گوشی های تلفن همراه، تبلت ها، ساعت های هوشمند و همه انواع دیگر گجت های پوشیدنی که نوعی از سیستم های عامل را اجرا میکنند، اشاره میکند.

برنامه نویسی موبایل لزوما به معنی توسعه اپلیکیشن هایی که فقط روی موبایل اجرا میشوند نیست، زیرا حتی توسعه دهندگان وب نیز امروزه به این فکر هستند که صفحه هایی که طراحی میکنند قرار است روی موبایل هم اجرا بشوند.

در حقیقت، اپلیکیشن های موبایل حتی میتوانند فقط بر روی دستگاه های موبایل اجرا بشوند اما کاملا یک اپلیکیشن بر پایه وب باشند. با توجه به اینکه روز به روز دستگاه های موبایل در حال قوی تر شدن هستند و مرورگر ها نقش بیشتری را در آنها بازی خواهند کرد، حتی میتوانیم پیش بینی کنیم که این روند در آینده بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

برای شروع برنامه نویسی موبایل یکی از پلتفرم های موبایل را انتخاب کنید . 

اولین قدم برای یادگیری برنامه نویسی موبایل این است که شما ابتدا پلتفرم خود را مشخص کنید . پلتفرم های زیادی همچون Android , iOS , windows , blackberry و symbian و ... میتوانید برای موبایل ها پیدا کنید ولی چیزی که مشخص است این است که Android و iOS است که به بازار موبایل های هوشمند تسلط دارند . 

ممکن است برنامه نویسی برای windows هم جالب باشد اما سودمند نخواهد بود بنابراین اگر به فکر کسب درآمد خوب از این راه هستید راه عاقلانه این است که از بین Android یا iOS یکی را انتخاب کنید البته میتوانید هر دو را هم انتخاب کنید !

 اگر بخواهید در هر کدام از این پلتفرم ها اپلیکیشن تولید کنید مباحث متفاوت است و هر کدام تخصص جدایی نیازمند است  . 

برای شروع پیشنهاد نمیشود که سراغ تسلط بر برنامه نویسی هر دو پلتفرم یعنی android و iOS بروید بهتر است ابتدا یکی از آنها را انتخاب کنید بعد از تسلط بر یکی از آنها میتوانید به راحتی به پلتفرم دیگر هم کوچ کنید . 

 

برای شروع برنامه نویسی موبایل ،‌ مهارت های پایه ای پس زمینه را یاد بگیرید 

تسلط بر مهارت های برنامه نویسی موبایل 

بعد از اینکه پلتفرم موبایل مد نظر خود را مشخص کردید برای مثال Android یا iOS شما باید مفاهیم اصلی برنامه نویسی و زبان مورد نیاز آنرا برای تولید اپلیکیشن ها یاد بگیرید . 

شروع ساخت اپلیکیشن برای iOS

تسلط بر مهارت های برنامه نویسی موبایل 

بعد از اینکه پلتفرم موبایل مد نظر خود را مشخص کردید برای مثال Android یا iOS شما باید مفاهیم اصلی برنامه نویسی و زبان مورد نیاز آنرا برای تولید اپلیکیشن ها یاد بگیرید . 

شروع ساخت اپلیکیشن برای iOS

شما باید زبان های برنامه نویسی Objective-C  و Swift را یاد بگیرید . اما دقیقا کدام یک را باید انتخاب کنید ؟ پاسخ به این سوال به این مورد بستگی داره که شما چرا برنامه نویسی iOS را میخواهید شروع کنید . 

اگر قصد شما از یادگیری برنامه نویسی iOS این است که محصول شخصی خود را تولید کنید swift گزینه ی بهتری خواهد بود . swift در سال 2014 معرفی شد و از آن زمان تا کنون بازخورد های مثبتی دریافت کرده است . 

ولی اگر قصد دارید برنامه نویسی iOS را با هدف استخدام شدن در شرکت های برنامه نویسی یاد بگیرید گزینه ی Objective-C گزینه ی بهتری خواهد بود . 

هزاران اپ iOS وجود دارد که با Objective-C ساخته شده است برای بروزرسانی و مدیریت آنها نیاز به برنامه نویس Objective-C است . 

شرکت اپل کتابخانه ی توسعه دهندگان iOS را فراهم کرده است که مستندات بسیار خوبی برای برنامه نویسان موبایل است . 

شما میتوانید آموزش ها و ویدیوهای بسیاری را پیدا کنید که به شما در برنامه نویسی iOS کمک خواهند کرد . 

با استفاده از این مستندات پیچیدگی یادگیری توسعه ی اپ های iOS به بخش های کوچک تقسیم میشود و شما به راحتی میتوانید انها را یاد بگیرید . در حقیقت بخش توسعه دهندگان iOS وبلاگ های آموزشی زیادی است . 

 

شروع ساخت اپلیکیشن برای Android

برای برنامه نویسی و تولید اپلیکیشن های Android شما باید زبان های Java یا Kotlin را بلد باشید . برای افرادی که هیچ تجربه ای در این زمینه ندارند توصیه میشود ابتدا یک دوره برنامه نویسی جاوا برای اندروید را ببینند بعد شروع کنند . البته مستندات توسعه دهندگان گوگل هم مناسب یادگیری هست ولی برای افرادی که به انگلیسی تسلط دارند و حداقل قبلا تجربه ی برنامه نویسی داشته اند . 

قبل از اینکه شروع به تولید اپ برای Android بکنید باید این نکته را در نظر داشته باشید که در بازار موبایل ها و دستگاه های بسیار زیادی برای این سیستم عامل وجود دارد چون Android برخلاف iOS اوپن سورس است و شرکت های مختلف روی دستگاه های خود آنرا سازگار کرده اند از جمله موبایل های هوشمند انواع برند ها ، تبلت های مختلف و در نهایت دستگاه ها و اندروید باکس های زیادی هستند که از اندروید بهره میگیرند . طوری شده است که حتی تلویزیون های خانگی با سیستم عامل اندرویدی عرضه میشوند . 

اما جای نگرانی نیست بعد از درک مفاهیم گستردگی اندروید و سازگاری اپلیکیشن خود با دستگاه های مختلف شما بازار بزرگی از موبایل ها را در دست خواهید گرفت . 

مهارت های برنامه نویسی موبایل را همیشه تمرین کنید 

اینکه شما یاد بگیرید چطور کدنویسی کنید شروع کار است . بهترین نتیجه زمانی حاصل میشود که شما تمرین کنید . شما میتوانید تمرینات خود را به ترتیب زیر انجام دهید . 

 1. توسعه ی اپ یک ایده 
  مشکلات روزمره ی مردم را پیدا کنید و آنها را لیست کنید سپس هرکدام را که احساس میکنید مهمتر است انتخاب کنید و پس از تصمیم گیری برای ساختن اپ خود برنامه ریزی کنید . 
 2. یاد بگیرید ui و ux خوبی ایجاد کنید
  این خیلی مهم است که کاربران استفاده کننده ، به راحتی با اپلیکیشن شما ارتباط برقرار کنند و استفاده کردن از اپلیکیشن نیاز به آموزش های اضافی نباشد . یعنی کاربر برای جابجایی در اپلیکیشن نیاز به آموزش خاصی نداشته باشد و خود به خود اپ را درک کند. ضمنا طوری ui و ux طراحی کنید که امکانات اپلیکیشن را به کاربر نشان دهد .
 3. از کمک دیگران استفاده کنید
  در ابتدا شاید نیاز به کمک افراد خاصی نداشته باشید اما با گسترش اپ باید از کمک دیگران چه بصورت رایگان و چه بصورت پولی استفاده کنید تصور کنید شما کدنویس ماهری هستید ولی گرافیک شما افتضاح است و در این صورت ایده شما هرگز موفق نخواهد شد و اینجاست که شما باید یک گرافیست متبحر پیدا کنید و بخشی از پروژه ی خود را به او بسپارید .
 4.  اپلیکیشن خود را آزمایش کنید
  پس از اتمام توسعه و ساختن اپلیکیشن های موبایل حتما باید آنها را آزمایش کنید چون باگ ها و خطاهای اپلیکیشن اجتناب ناپذیر هستند .
  برای آزمایش شما میتوانید نسخه ای از اپلیکیشن خود را به دوستان خود بفرستید و از آنها بخواهید که اپ را نصب و تست کنند و اگر ایرادی را دیدند به شما گزارش بدهند .

 

رفتن به پلتفرم های دیگر

اگر شما برنامه نویسی موبایل در یک پلتفرم خاص را یاد گرفتید ممکن است بعد از مدتی بخواهید پلتفرم دیگری را نیز یاد بگیرید .

اما در هنگام سوئیچ کردن بین پلتفرمهای مختلف موبایل باید در نظر داشته باشید که هر پلتفرم سلیقه های خاص خود را دارد و همچنین آن پلتفرم ویژگی های خاص خود را دارد که برای از دست ندادن کاربران اپلیکیشن باید آنها را در نظر داشته باشید .

خیلی از دوستان درباره ی این سوال میکنند که آیا یک نفر میتواند در یک زمان هم برنامه نویسی اندروید را انجام دهد و هم برنامه نویسی iOS را ؟ پاسخ این سوال بله است ولی به شرطی که جنبه های مثبت و منفی هر پلتفرم ، ویژگی های منحصر به فرد و استفاده کنندگان آن پلتفرم و سلیقه های انها در نظر گرفته شود .

منابع:

آواسام - برنامه چی

فایل های ضمیمه


دیدگاه کاربران
0 دیدگاه